Quantcast
Channel: Dziewczyna Informatyka » twaróg
Viewing all articles
Browse latest Browse all 19

Pierogi ze szpinakiem i serem

0
0

pierogi ze szpinakiem

Jedną z drzemek Frania postanowiłam w tym tygodniu poświęcić na uzupełnienie zapasów naszych obiadów na czarną godzinę, a więc tych obiadów, które mrożę i mam zawsze w zamrażarce. Zrobiłam bolognese (polecam – moment się robi a potem mamy zapas na kilka obiadów), a następnie moje ukochane pierogi ze szpinakiem. Ostatni raz robiłam spory zapas tuż przed porodem, jednak juz jakiś czas temu się skończyły. Pomyslałam więc, że najwyższa pora zrobić je znowu, bo są naprawdę pyszne!

Składniki (ok. 50-60 pierogów):
ciasto
- 600 g mąki pszennej
- szklanka bardzo gorącej wody
- 2 łyżki masła
- 2 jajka
- sól
farsz
- 2 paczki (po 450g) szpinaku mrożonego (tzw. brykiet lub rozdrobniony), rozmrożonego wcześniej na sitku
- 1,5-2 kostki (po 250g) tłustego twarogu
- duże cebula, drobno posiekana
- kilka ząbków czosnku (wg preferencji smakowych), przeciśniętego przez praskę
- sól, pieprz, czosnek granulowany

Masło rozpuszczamy w wodzie. Wszystkie składniki na ciasto łączymy ze sobą – najpierw mieszam je widelcem, potem przekładam na stolnicę i energicznie zagniatam ciasto przez kilka minut aż zrobi się gładkie i sprężyste. Ciasto zawijam w folię spożywczą i odstawiam w temperaturze pokojowej na pół godziny.

Cebulę szklimy na maśle lub oleju, dodając pod koniec czosnek. Na patelnię dodajemy odciśnięty z nadmiaru wody szpinak. Dusimy całość kilka minut, na koniec dodajemy rozgnieciony widelcem twaróg, przyprawiamy do smaku. Po chwili wyłączamy ogień i odstawiamy farsz do ostygnięcia (ja przygotowuję go często poprzedniego dnia i na noc chowam gotowy farsz w misce do lodówki).

Ciasto, które pół godziny leżakowało dzielimy na 4 części. Trzy części przykrywamy znowu folią, czwartą rozwałkowujemy na stolnicy lekko posypanej mąką. Wykrawamy kółka i na każdym z nim układamy farsz (staram się żeby pierogi miały dużo farszu), składamy pierogi mocno zaklejając brzegi. Analogicznie postępujemy z pozostałym ciastem. Gotowe pierogi wrzucamy na wrzątek i gotujemy chwile od wypłynięcia.

Ugotowane pierogi rozkładam na talerzach żeby ostygły, a następnie na talerzach lub tackach wkładam do zamrażarki na tyle, żeby się zamroziły, ale nie przymarzły do talerza/tacki. Gdy pierogi zamarzną – przekładam je do dużego worka strunowego (dzięki wcześniejszemu zamrożeniu nie skleja się one podczas przechowywania).

WERSJA PRZEPISU GOTOWA DO DRUKU: KLIK.

Gdy chcę podać pierogi na obiad – po prostu wrzucam zamrożone na wrzątek. Można podawać polane np masełkiem.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 19

Latest Images

Trending Articles